
ACFS-LCZ300-ES60 is an integrated robotic finishing system combining an active compliance force controller (ACFS-X300), a linear compliance tool (LCZ300), and a high-speed electric spindle (DS-60AM). It delivers precise real-time force control for grinding, deburring, and polishing applications across high-value industries.The active compliance architecture enables dynamic force adjustment independent of part tolerance, geometry variation, or tool wear, ensuring consistent surface quality and process stability.
Optimized for High-Precision Surface Finishing

Aluminum, copper, steel, cast iron, stainless steel, plastics, composite materials, wood
| Functions | Passive Compliance to Active Force Control |
| toolTable.colletType | DT11 (Auto Change Supported) |
| toolTable.airSealingPressure | ≧ 0.2 Mpa |
| Compliant Stroke | Unidirectional 28mm |
| Compliant Force | 30-100 N |
| Power | N/A |
| Weight | 13.4 kg (29.54 lbs) |
| Dimensions (L x W x H) | 271 x 178 x 358 mm (10.6 x 7 x 14.1 in) |
| Speed | 30,000 RPM |
| toolTable.runout | ≦ 1 μm |
| toolTable.coolingSystem | Water Cooling (Chiller Required) |
| toolTable.coolantTemp | 25 ± 3°C |
| toolTable.coolantFlowRate | Water ≥ 1.2 / Oil ≥ 2.4 (L/min) |
| toolTable.driveSystem | VFD |
| toolTable.balanceGrade | ISO 1940 G0.4 |

ACFS-LCZ400-ES60 is an integrated robotic finishing system combining an active compliance force controller (ACFS-X300), a linear compliance tool (LCZ400), and a high-speed electric spindle (DS-60AM). It delivers precise real-time force control for grinding, deburring, and polishing applications across high-value industries.The active compliance architecture enables dynamic force adjustment independent of part tolerance, geometry variation, or tool wear, ensuring consistent surface quality and process stability.
Optimized for High-Precision Surface Finishing

Aluminum, copper, steel, cast iron, stainless steel, plastics, composite materials, wood
| Functions | Passive Compliance to Active Force Control |
| toolTable.colletType | DT11 (Auto Change Supported) |
| toolTable.airSealingPressure | ≧ 0.2 Mpa |
| Compliant Stroke | Unidirectional 38mm |
| Compliant Force | 80-250 N |
| Power | N/A |
| Weight | 14.8 kg (32.62 lbs) |
| Dimensions (L x W x H) | 271 x 178 x 434.5 mm (10.6 x 7 x 17.1 in) |
| Speed | 30,000 RPM |
| toolTable.runout | ≦ 1 μm |
| toolTable.coolingSystem | Water Cooling (Chiller Required) |
| toolTable.coolantTemp | 25 ± 3°C |
| toolTable.coolantFlowRate | Water ≥ 1.2 / Oil ≥ 2.4 (L/min) |
| toolTable.driveSystem | VFD |
| toolTable.balanceGrade | ISO 1940 G0.4 |

ACFS-LCZ500-ES60 is an integrated robotic finishing system combining an active compliance force controller (ACFS-X300), a linear compliance tool (LCZ500), and a high-speed electric spindle (DS-60AM). It delivers precise real-time force control for grinding, deburring, and polishing applications across high-value industries.The active compliance architecture enables dynamic force adjustment independent of part tolerance, geometry variation, or tool wear, ensuring consistent surface quality and process stability.
Optimized for High-Precision Surface Finishing

Aluminum, copper, steel, cast iron, stainless steel, plastics, composite materials, wood
| Functions | Passive Compliance to Active Force Control |
| toolTable.colletType | DT11 (Auto Change Supported) |
| toolTable.airSealingPressure | ≧ 0.2 Mpa |
| Compliant Stroke | Unidirectional 48mm |
| Compliant Force | 210-630 N |
| Power | N/A |
| Weight | 17 kg (37.4 lbs) |
| Dimensions (L x W x H) | 271 x 178 x 449 mm (10.6 x 7 x 17.6 in) |
| Speed | 30,000 RPM |
| toolTable.runout | ≦ 1 μm |
| toolTable.coolingSystem | Water Cooling (Chiller Required) |
| toolTable.coolantTemp | 25 ± 3°C |
| toolTable.coolantFlowRate | Water ≥ 1.2 / Oil ≥ 2.4 (L/min) |
| toolTable.driveSystem | VFD |
| toolTable.balanceGrade | ISO 1940 G0.4 |


Angular Compliant Force

Linear Compliant Force

Radial Compliant Force

Linear & Radial Compliant Force

Parallel with Axially Compliant Force

Robotic Handheld Mini Belt Sander

Robotic Belt Sander

Narrow Spaces And Inner Corners

Electric Spindle System

Active Force Control